Ateşli silahlar için ses ve sarsıntı düzeyi düşük susturucu geliştirildi – Teknoloji Haberleri

Ateşli silahlar için ses ve sarsıntı düzeyi düşük susturucu geliştirildi – Teknoloji Haberleri

Ateşli silahlarda kullanılmak üzere yeni bir susturucu sistemi  geliştirmek için yola çıkan Makine Mühendisliği Bölümü araştırma görevlileri Dr.  Erdem Özyurt ile Mutlu Karaşoğlu, çalışmalarını 6 ayda tamamladı.

Yaptıkları hareketli susturucu sistemiyle hem daha sessiz hem de namlu  şahlanmasını azaltarak stabil bir atış imkanı sağlayan akademisyenler, bilgisayar  simülasyonları ve testlerde başarılı sonuçlar elde etti.

Özyurt ve Karaşoğlu, geliştirdikleri susturucu sistemiyle Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Uluslararası Buluşçular Birliği  Federasyonu (IFIA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi  (EPO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının destekleriyle geçen ay İstanbul’da  gerçekleştirilen 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’21’de bronz, Fas’ta  organize edilen Innovation Week – IWA 2021’de (İnovasyon Haftası) ise altın  madalya kazandı.

Araştırma Görevlisi Mutlu Karaşoğlu, ateşli silahlar  için yeni bir susturucu sistemine ihtiyaç olduğu düşüncesiyle yola çıktıklarını  söyledi.

Geliştirdikleri sistemin hem kısa hem de uzun namlulu silahlarda  kullanılabildiğini anlatan Karaşoğlu, şöyle konuştu:

“Geleneksel sistemlerde patlama gazı, susturucudan içeriye girdiği  anda birtakım engellere takılır. Bu engellerde hızı yavaşlar ve soğur. Böylece de  daha az bir sesle dışarıya tahliye olur. Bizim geliştirdiğimiz sistemde içerideki  mekanizma sayesinde patlama gazı engellere takılarak, yaylı sistemi aktive ederek  susturucuyu ileriye doğru hareket ettirip, iç hacmi genişletiyor. Böylece patlama  gazının sıcaklığı ve hızı azalıyor, bunun ardından daha etkili kullanıma imkan  veriyor. İçerideki hareketli mekanizma geri tepmenin etkisini azaltıyor.  Susturucudaki kompansatör delikleri havanın tahliyesine imkan vererek namlu  şahlanmasına zıt yönde kuvvet uygulayıp, söz konusu hareketi engelliyor. Böylece  atış daha stabil olarak yapılabiliyor.”

Karaşoğlu, tasarımı iyileştirme çalışmalarının sürdüğüne değinerek,  susturucuyu kullanmak için özel şirketlerden taleplerin geldiğini ve iş  birliklerine hazır olduklarını dile getirdi.

 

“TAMAMEN ÖZGÜN BİR TASARIM”

Araştırma Görevlisi Dr. Erdem Özyurt ise tasarımlarının, fuarlara  katıldıktan sonra hem piyasadan hem de akademik çevreden yoğun ilgi gördüğünü  bildirdi.

Susturucuyu tamamen yerli imkanlarla tasarlayıp ürettiklerini  vurgulayan Özyurt, “Tamamen özgün bir tasarım. Halihazırda kullanılan  susturuculardan en büyük farkı, hareketli bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Şu  anda prototiplerin denemelerini havalı silahlar üzerinde yapıyoruz. Bilgisayar  simülasyonlarımız devam ediyor. Prototip üzerindeki ilk aşama testlerimiz de  sürüyor.” dedi.

 

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-10-12 16:32:01