Eskişehir’deki test merkezi Asya ve Güney Amerika’ya hizmet veriyor – Teknoloji Haberleri

Eskişehir’deki test merkezi Asya ve Güney Amerika’ya hizmet veriyor – Teknoloji Haberleri

ESTÜ İki Eylül Yerleşkesinde 2015 yılında inşasına başlanan  laboratuvar, 2018’de faaliyete girdi. Depremin verebileceği hasar potansiyelini düşürmek için yapılara  eklenen sismik izolatörlerin hangi ölçülerde yapılması gerektiği ve dayanıklılık  oranlarını test eden merkez, faaliyetlerine Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki  viyadükler ve Kütahya Şehir Hastanesi projesiyle başladı.

İstanbul, Adıyaman, Malatya, Bartın, Yalova, Yozgat, Osmaniye ve  Bilecik gibi kentlerde inşa edilen hastanelerin izolatör testlerini  gerçekleştiren laboratuvar, yurt dışında da ilgi gördü.

Peru, Şili, Meksika, Kolombiya, Filipinler, Endonezya, Katar, Dubai ve  Bulgaristan’daki hastane ve köprü gibi yapılarda kullanılan sismik izolatörlerin  testlerini gerçekleştiren merkez, deprem güvenliği noktasında uluslararası rol  üstlendi.

Laboratuvarın sorumlusu Prof. Dr. Gökhan Özdemir, AA muhabirine,  merkezin dünyanın dört bir yanındaki projelerde görev aldığını, yurt dışında  özellikle hastane ve köprülerin sismik izolatör testlerini yaptıklarını söyledi.

Sismik izolatörlerin deprem sırasında salınımı minimize ederek yapıyı  koruduğunu anlatan Özdemir, şu bilgileri verdi:

“Bu ürünlerin tasarımı sırasında belli yükler altında ne kadar hareket  edeceğinin belirlenmesi gerekiyor. Tasarımcılar deprem tehlike haritasını dikkate  alarak sismik izolatörün yerleştirileceği yapıya göre ürünü ortaya çıkartır. Bu  izolatörler, binaya etki edecek deprem kuvvetinin yüzde 80’ini azaltabilecek  şekilde tasarlanırlar. Biz de sismik izolatörün, tasarımı ve hesaplamalara  uygunluğunu kontrol ediyoruz. Böylece yapıların deprem güvenliğini kontrol  ediyoruz.”

Merkezin açıldığı günden bu yana ülke genelindeki kritik projelerde  görev aldığını, geçmişte İtalya ve ABD’ye gönderilen izolatörlerin artık yerli ve  milli bir laboratuvarda test edildiğini kaydeden Özdemir, yurt dışından da ilgi  görmelerinin gurur verici olduğunu dile getirdi.

Özdemir, şöyle konuştu:

“Şili, Peru, Meksika ve Kolombiya gibi deprem tehlikesi yüksek  ülkelerde uygulanan inşaat projelerinde yer almamız bize duyulan güvenin ne kadar  fazla olduğunu gösteriyor. Filipinler ve Endonezya’daki büyük köprü inşaatı  projelerinde kullanılan sismik izolatörlerinin testini de biz gerçekleştirdik. Bu  açıdan ESTÜ’nün üstlendiği uluslararası rol çok kıymetli. Ulusal ve uluslararası  sismik izolatör üreticileri tarafından geliştirilen ürünlerin kullanımına onay  veriyoruz. Bu anlamda yapıların depreme karşı güvenliği noktasında önemli bir rol  oynuyoruz. Uluslararası kalibrasyon belgelerine sahip bir laboratuvarız. Tercih  edilmemizin bir diğer sebebi de benzerlerimize göre biraz daha düşük maliyetle  test yapmamızdır.”

TÜBİTAK VE AFAD DESTEKLİ PROJELER

Testlerin yanında yerli sismik izolatör üretici firmalarla ürün  geliştirme ve Ar-Ge faaliyetleri de yürüttüklerini anlatan Özdemir, halen devam  eden 3 projenin TÜBİTAK ve AFAD tarafından desteklendiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığının deprem tehlikesi büyük ve 100 yatak üzeri hastane  inşaatlarında sismik izolatör kullanımını zorunlu hale getirdiğine işaret eden  Özdemir, benzer bir uygulamanın Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı aracılığıyla da yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-09-18 14:17:37