Sapanca Nerede, Nasıl Gidilir? Sapanca Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sapanca Nerede, Nasıl Gidilir? Sapanca Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bu bölüm bir hayli engebelidir. İkinci kısmı ise, Samanlı Dağları’nın kuzey etekleri içerisinde Sapanca ilçesinin merkezinin de bulunduğu dağ eteği ovasını oluşturur. Bu ova ise dağların kuzey tarafındaki yamaçlarından inmekte olan derelerin taşıdığı alüvyonlar ile meydana gelmiştir.

Sapanca Nerededir?

Sapanca, Türkiye’nin kuzeybatısı bölümünde yer alan Marmara bölgesinde mevcut halde bulunan Sakarya ilinin yaklaşık olarak 39.000 nüfuslu bir ilçesini oluşturur. Sapanca, Sakarya’nın ilçelerini oluşturan güneyinde Geyve ve Pamukova, doğusunda Arifiye ile ve kuzeyinde ise Serdivan ilçeleri ile beraber batısında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi ile de komşu olan bir ilçedir. Kuzey bölümünde Sapanca Gölüne kıyısı olan bu ilçenin il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 13 kilometredir.

Sapanca İlçesinde Turizm Nasıldır?

Sapanca, İstanbul ilk sırada olmak üzere civarında bulunan kentlere olan yakınlığı ile beraber yeşillikler ve bir göl beldesi olması nedeniyle son zamanlarda kısa süreliğine tatiller için tercih edilir. Özellikle göl civarına kurulmuş olan turistik yapılar ile turizm geliri gün geçtikçe artmaktadır. 1999 senesindeki deprem sonrasında göl kenarında yer alan tesislerin kullanılamaz hale gelmesi nedeni ile gerileme göstermiş olan ilçedeki turizm son senelerde bir kez daha canlanmaya başlamıştır.

Özellikle ilçe etrafında bulunan Kırkpınar ve Maşukiye gibi yerleşim birimlerinde birçok tatil köyleri ve yazlıklar kurulmuştur. Son yıllarda gelişme içerisinde olan bir başka bölge ise Maşukiye’nin yakınlarında bulunan Samanlı Dağları arasından en yükseği olan Kartepe’dir. Burada kurulmuş olan yeni tesisler ile kış turizmi de büyük ölçüde gelişmeye başlamıştır.

Sapanca’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sapanca’ya gelinmesi durumunda ilk olarak gezilmesi gereken yerlerin başında Sapanca Gölü gelmektedir. Gölün etrafında yürüyüş yapma imkanı bulunur. Sapanca gölünün çevresinde yer alan yeşillikler ile birlikte doğanın çeşitli renklerini bu gölün üzerinden izlemek mümkündür. Bununla birlikte Sapanca ilçesinin merkezinde yer alan ve Osmanlı döneminden kalan tarihi yapılı cami, han ve hamamlar da Sapanca içerisinde gezilebilecek yerleri oluşturmaktadır. Rahime Sultan Camii ve tuğrası bu bölgede görülmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa adına yaptırılmış olan Rüstem Paşa Camisi de görülmesi gereken yerlerdendir. Merkez üzerinde yer alan Hükümet Konağı’nın ön tarafında Bizans Dönemi’nden kalmış olan lahitler sergilenmektedir. . Ayrıca Sapanca ilçesinin merkezinde 1800’lü senelerden kalma olan yaklaşık altmış civarında tarihi nitelikte evler bulunmaktadır. Bu evler gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Sapanca’ya Ulaşım Nasıl Olur?

Sapanca’ya şahsi olan araç ile otobüs aracılığı ile veya demir yolunun kullanılması ile ulaşmak mümkündür. Şayet otobüs vasıtası ile gelinecek ise Adapazarı’na ulaşmak gerekir. Adapazarı’ndan sonra ise şehir içi ulaşım olanağı kullanılarak 20-25 dakika içerisinde Sapanca’ya ulaşmak mümkündür.

Kimi büyük şehirlerden direkt bir şekilde Sapanca’ya olan otobüs seferleri de mevcuttur. Demir yolu kullanılacak ise Adapazarı’na gelen trenler ile ulaşım sağlanmaktadır. Eğer şahsi araç ile gelinecekse, özellikle İstanbul’dan gelen kişiler için en ideal alternatif TEM otoyolunu kullanmaktır.

Sapanca Neden Tercih Edilmektedir?

Sapanca Gölü, çevresinde yer alan illere, özellikle de İstanbul’a olan yakınlığı ile temiz havasıyla ve doğasıyla, sunmuş olduğu pek çok aktiviteler ile ve etrafında da gezilebilecek alanların fazlalığı ile son senelerde pek çok kişinin özellikle tercih ettiği bir turizm merkezi şekline gelmiştir.

Misafirlerine her mevsim içerisinde huzur sağlayan Sapanca Gölü, genel olarak hafta sonlarında kaçamak yapmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir seçenek oluşturmaktadır. Sapanca sakin bir yapısı sayesinde sessiz bir ortama ihtiyaç duyan tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği bir alandır.

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen kişiler için göl çevresindeki turistik yapılar, çeşitli konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Yaz aylarında gölün kenarı plaj şeklinde kullanılmaktadır.

Sapanca’ya Ne zaman Gidilmesi Gerekmektedir?

Sapanca’ya gitmek için en ideal vakitler ilkbahar ile yazın geçişi arasında yer alan aylardır. Kış soğuğunun çözülmesi ile birlikte hafif biçimde olan yağmurun ve güneşin etkisi ile beraber bitkilerin yeşerdiği vakitlerde Sapanca’nın manzarası oldukça etkileyici olmaktadır. Bu vakitlerde göl kenarında sakin zamanlar geçirerek doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-06-11 01:46:35