Trabzon Gezilecek Yerler Nelerdir? Trabzon’da Neler Yapılabilir?

Trabzon Gezilecek Yerler Nelerdir? Trabzon’da Neler Yapılabilir?

Trabzon Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sümela Manastırı, Trabzon’da Maçka ilçesinde bulunur. Yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak M.S. 365 ile 395 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Bir gece iki rahip aynı rüyayı görür. Rüyalarında manastırın bulunduğu yerde Hz. İsa ile Hz. Meryem’i görmüşlerdir. Bu nedenle de buraya Sümela Manastırını inşa etmişlerdir. Sümela Manastırı halk arasında Meryem ana ismi ile de bilinmektedir.

Trabzon Kalesi şehrin en yüksek bölgesine inşa edilmiştir. Buraya inşa edilmesinin nedeni ise denizden gelebilecek saldırıları önlemektir. Bu kalenin M.S. 5. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Trabzon Kalesi üç bölümden oluşmuştur. Bunlar yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar bölümlerdir.

Vazelon Manastırı, Trabzon’da Maçka ilçesinde bulunur. Bu manastırın ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat M.S. 270 yılında kurulduğu ve İncil’de ismi geçen Vaftizci Yahya Peygamber’e ithaf edildiğine dair rivayetler bulunmaktadır. Vazelon Manastırı bölgenin en eski manastırı olma özelliğine sahiptir. Sümela Manastırından en büyük farkı bu manastır içinde mağaralar ve ayazman yer alır.

Uzun Göl, Trabzon’da bulunan doğal güzelliklerden bir tanesidir. Burası heyelan nedeni ile dere yatağının doğal baraj şeklinde kapanmasının ardından meydana gelmiştir. Buradaki gür ormanlar ve doğal güzellikler nedeni ile turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bunun yanında doğa yürüyüşü, bisiklet turu gibi aktiviteler de bölgede yapılabilmektedir.

Ayasofya Müzesi, bir diğer önemli tarihi mekanlardan biridir. Ayasofya kilisesi 1250 ile 1260 yılları arasında Trabzon imparatoru olan Kommenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından yaptırılmıştır. Burası sonraki yıllarda hastane ve cami olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır.

Peristera Manastırı, Maçka ilçesinin Şimşirli Köyünde bulunur. 752 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Yaklaşık 250 metrelik genişliğe sahip bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Oldukça güzel manzarası sebebi ile turistlerin ilgisini çelmektedir.

Bedesten şehir içinde bulunan en eski yapılar arasında yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun vakıflarından bir tanesidir. 1461 ile 1512 yılları arasında inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu Döneminde ise kapalı çarşı olarak kullanılmıştır.

Boztepe, Trabzon’u tepeden görmek isteyenler için eşsiz bir manzaraya sahiptir. Burada gün batımı manzarasını izleyebilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Trabzon’da gezilip görülecek pek çok yayla bulunmaktadır. Haldizen Yaylası, Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası, Maçka Mavura Yaylası, Maçka Kiraz Yaylası, Sera Gölü Yaylası önemli yaylalardan bir tanesidir.

St. Anna kilisesi 7 yüzyılda inşa edilmiştir. Trabzon’da bulunan en eski kiliselerden biri olma özelliğine sahiptir. Kilisenin girişinde Bizans kabartması bulunur. Bunun yanında 884 ile 885 yıllarında I. Basil döneminde restore edildiğine dair onarım kitabesi de yer almaktadır. Yapıda üç nefli ve üç avpsisli bazilikalı bir şekildedir. Bunun yanında içinde fresk kalıntıları da bulunmaktadır. Burası 1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır. Sonrasında süt tozu ve incir deposu olarak kullanılmıştır.

Çal Mağarası, dünyanın ikinci uzun mağarası olma özelliğine sahiptir. Özellikle astım ve sinüzit hastalıklarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Çal Mağarası, Trabzon bölgesinde bulunan Düzköy ilçesinde yer almaktadır. 8 milyon yıl içinde günümüzdeki halini almıştır.

Atatürk Köşkü müzesi 1890 yılında Trabzonlu Banker Konstantin Kbayanidis tarafından yaptırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk 1924 yılında Trabzon’u ziyaretinde bu köşkü beğendiğini söylemiştir. 1930 yılında da köşkü ziyaret etmiştir. 1943 yılından sonra ise müzeye çevrilmiştir.

Trabzon’da Neler Yapılabilir?

Trabzon yemekleri ile de oldukça ünlüdür. Burada kuymak, karalahana, mısır çorbası, hamsili pilav gibi değişik lezzetler deneyebilirsiniz. Bedesten, Osmanlı döneminin çarşı kültürünü yaşatmaktadır. Burada şehrin tarihi atmosferi içerisinde alış veriş yapabilirsiniz.

Trabzon tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Şehrin karmaşasından kurtulmak ve temiz hava almak için Trabzon yaylalarını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında tarihi geziler yapmak için de oldukça uygun bir şehirdir.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-06-10 02:00:31