Eriklitepe Nerede? Eriklitepe’ye Nasıl Gidilir? Eriklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eriklitepe Nerede? Eriklitepe’ye Nasıl Gidilir? Eriklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eriklitepe Nerede?

Doğal güzellikleri ile ünlü olan Eriklitepe Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Eriklitepe, Kocaeli ilçesi Gölcük ilçesine bağlıdır. Eriklitepe, Gölcük’teki Erikli Düzü Yaylası’nda yer alıyor. Eriklitepe Tabiat Parkı Kocaeli merkeze yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alıyor. Eriklitepe, Gölcük merkeze ise neredeyse 12 kilometre uzaklıktadır. 

Eriklitepe’ye Nasıl Gidilir?

Yemyeşil doğanın içerisinde bulunan Eriklitepe’ye ulaşım oldukça kolaydır. Eriklitepe Tabiat Parkı’na özel araç ile ulaşım sağlanabilir. Navigasyon aracılığı ile Eriklitepe’ye kolaylıkla varılır. Ayrıca Eriklitepe’ye gitmek için birbirinden farklı ulaşım yolları bulunur. GKocaeli’nin Gölcük ilçesinden sonra İhsaniye ve İrşadiye yolu takip edilerek Eriklitepe’ye varılabilir. Son yıllarda yolların düzenlenmesi ile birlikte Gölcük’ten Eriklitepe’ye yaklaşık 10 dakikada varılabilir. 

Eriklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eriklitepe Tabiat Parkı 63 hektarlık alan üzerinde kurulan doğal bir yaşam alanıdır. Devlet himayesinde olan bu alanda mesire alanı vardır. Eriklitepe, 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. 2013 yılında Eriklitepe’ye yaklaşık 60 ton kapasiteli su deposu yaptırıldı. Eriklitepe 2018 yılından itibaren ziyaretçi kabul etmeye başladı. 

Eriklitepe, Gölcük Belediyesi tarafından işletiliyor. Günümüzde ise Eriklitepe her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Eriklitepe Tabiat Parkı’nda bulunan bungalov evler ise ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Doğanın içinde elsiz zaman geçirmek isteyen kişiler Eriklitepe’de doğa yürüyüşleri ve geziler yapabiliyorlar. Turizm değeri her geçen gün yükselen Eriklitepe doğanın kalbinin attığı eşsiz bir alan olan ortaya çıkıyor. 

Eriklitepe Ziyareti İle İlgili Merak Edilenler

Kocaeli’nde yer alan Eriklitepe yılın her mevsiminde pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle girişlerde ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Eriklitepe içinde bulunan işletmelerde hizmet alınması durumunda belli bir ücret ödenebilir. Fiyatlandırmalar ise alınan hizmete göre değişmektedir. Doğayı seven ve doğa yürüyüşlerine ilgili olan kişiler rahatlıkla Eriklitepe’yi ziyaret edebilirler. Eriklitepe özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun miktarda ziyaretçiyi ağırlar. 

Eriklitepe Özellikleri Nelerdir?

Şehir yaşamından sıkılanlar ve iş stresinden uzaklaşmak isteyen kişiler Eriklitepe’de keyifli zaman geçirebilirler. Eriklitepe, doğal güzellikleri ve bitki örtüsü ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Eriklitepe’ye gelen ziyaretçiler zamanın ötesinde keyifli ve huzurlu zaman geçirebiliyorlar. Ulaşımın da çok kolay olduğu bölgeye giden kişiler güzel zaman geçirirler. Tatil planı yapmamış olan kişiler Eriklitepe ziyaretlerini de planlayabilirler. Ülkemiz için önemli bir değere sahip olan Eriklitepe gezilip görülmesi gereken alanlardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-27 14:22:35