Kapuzbaşı Şelalesi Nerede? Kapuzbaşı Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapuzbaşı Şelalesi Nerede? Kapuzbaşı Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapuzbaşı Şelalesi Nerede? 

Kapuzbaşı Şelalesi İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kayseri içerisinde bulunan şelale Yahyalı ilçesindedir. Kapuzbaşı köyünde yer alan şelale, ismini de bulunduğu köyden almıştır. Doğu ve güney yamaçlarında bulunan şelale dünyada en çok bilinen şelaleler arasındadır.

Kapuzbaşı Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kapuzbaşı Şelalesi, Kayseri’de bulunmaktadır. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yer alan şelale Karpuzbaşı köyündedir. Kişiler rahatlıkla Kayseri üzerinden şelaleye gidebilirler. Kayseri yolu üzerinde bulunan Yahyalı yolunu takip ederek kolay bir şekilde şelaleye gidebilirsiniz. Yahyalı içerisinden gitmek isteyenler 55 km giderek, şelaleye gidebilirler. Doğu bölgesi üzerinden gitmek isteyen kişiler ise Pınarbaşı, Develi ve Yahyalı yolunu takip ederek şelaleye gidebilirler.

Kapuzbaşı Şelalesi Adana’nın Aladağ ilçesine ortalama 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Adana’dan gitmek isteyen kişiler, daha kolay bir şekilde şelaleye ulaşım sağlayabilirler. Güneydoğu bölgesinde gitmek isterseniz Osmaniye ve Kozan yolunu takip ederek kısa süre içerisinde şelaleye gidebilirsiniz. Karpuzbaşı şelalesi birçok kişi tarafından bilinmektedir, günümüzde en popüler gezi alanlarından biridir. Birçok ülkeden uluslararası turist her yıl şelaleyi görmek için Kayseri’ye gelmektedir.

Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapuzbaşı Şelalesi tepe bölgesinde yer alır. Kişiler güney veya doğu yamacından rahat bir şekilde şelalenin tepesine ulaşabilirler. 7 tane şelaleden meydana gelen şelale, özel bir görsel görünüme sahiptir. Tamamen kaynaktan çıktığı gibi şelale dökülmektedir, görünümü son derece doğaldır ve özgünlüğü hiç bozulmamıştır. Ortalama 27.500 litreye kadar şelaleden su çıkmaktadır. Özellikle birçok alana yayılan suyu sayesinde, etrafta gezmesi son derece zevklidir.

Kapuzbaşı Şelalesi Milli Park mıdır?

Kapuzbaşı Şelalesi bir milli parktır. Park Aladağlar Milli Parkı’na bağlıdır. Kapuzbaşı Şelalesi Hacer Ormanı içerisinde yer alır. Etrafında vadi bulunan şelale gezme açısından son derece zengin bir alana sahiptir. Hacer Ormanı Türkiye’de en çok ziyaretçi alan ormanlardan biridir. Orman içerisinde piknik, kamp veya doğa yürüyüşü yapılabilir.

Kapuzbaşı Şelalesi Girişi Ücretli mi?

Kapuzbaşı Şelalesi ücretlidir. Milli park içerisinde yer aldığından dolayı belirli bir ücreti bulunmaktadır. Kişiler parkın girişinden bilet alarak, rahatlıkla giriş yapabilirler. Öğrenciler 3,5 Türk Lirasına, yetişkinler 7 Türk Lirasına giriş yapabilirler. Bisiklet kiralamak isteyen kişiler 7 Türk Lirasına bisiklet kiralama yapabilirler ve ATV kiralamak isteyen kişiler 14 Türk Lirası ile ATV ile gezebilirler. Otomobiller ise 21 Türk Lirasına, minibüsler 63 Türk Lirasına, otobüsler ise 189 Türk Lirasına parka giriş yapabilirler.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-27 15:36:58