Sagallagos Nerede? Sagallagos’a Nasıl Gidilir? Sagallagos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sagallagos Nerede? Sagallagos’a Nasıl Gidilir? Sagallagos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sagallagos Nerede?

Sagallagos Antik Kenti Burdur ilinde yer almaktadır. Bu tarihi yer Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Burası tarihi bir geçmişe sahiptir ve antik dönemlerde Pisidia olarak anılan bölgenin başkentidir. Burası Roma İmparatorluğu döneminde de tarihi değerini korumaya devam etmiştir. O dönemde de varlıklı kentler arasında yer almaktadır. Sagallagos Kenti aşkların ve imparatorların şehri olarak bilinmektedir.

Sagallagos Nasıl Gidilir?

Bu antik şehir 1706 yılında Paul Lucas tarafından bulunmuştur. Şehirde ise 1990 yılından itibaren kazı çalışmaları devam etmektedir. Burdur ve civarı son zamanlarda çok popüler olmaktadır. Salda Gölü ve lavanta tarlaları da burada bulunmaktadır. Burdur’ a ulaşmak için farklı yollar bulunmaktadır. Burdur da göller bölgesinde bulunan bu tarihi yapıları mutlaka ziyaret etmek gerekmektedir.

Sagallagos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sagallagos Antik Kenti dağ yamacına kurulmuştur. Kurulduğu konum gereği de son derece güzel bir manzarası vardır. Kentin içinde sarp kayalıklar bulunmaktadır. Bu bölgede gün batımını seyretmenin keyfine doyum olmamaktadır. Tarihi yapılar ile doğal güzellikler iç içe geçmiş durumdadır. Şehir yüksek rakımda yer almaktadır. Kişiler bu şehri gezerken, bu kadar yüksek yerde olan büyük şehre inanamamaktadır.

Ağlasun ovasıda ortama başka bir güzellik katmaktadır. Bölge yüksek bir yerde konumlandığı için sürekli esinti hissedilmektedir. Özellikle yaz aylarında insanı ferahlatan bir havası vardır. Roma döneminin mimari özellikleri burada yer almaktadır. Antoninler çeşmesi, tapınak, İskender Tepesi ve kütüphane gibi bölümler bulunmaktadır. Burada tarihin içinde bir yolculuk yapılmaktadır.

Sagallassos Antik Kenti için bir giriş ücreti ödenmesi gerekmektedir. Buraya giriş ücreti 14 TL olarak bilinmektedir. Buraya müze kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapmaktadır. Ayrıca kamuda öğretmen olarak çalışanlarda ücretsiz giriş yapabilmektedir. Bu kentin tarihi M.Ö 10.000 yılına dayanmaktadır. Ama kalıntılar ile bulgular aynı paralellikte olmamaktadır. Kalıntılar MÖ 3000 yılına dayanmaktadır.

Sagallassos Antik Kentinde Kimler Yaşamıştır?

Likyalılar, Frigler, Karyalılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Bu bölge turistik Antalya şehrine de yakındır. Bu tarihi bölge son derece stratejik bir konumda bulunur. Tarihi bilgilere bakıldığı zaman Luvi kabilesinden olan bir ırkın burada yaşadığı görülmektedir. MÖ 333 yılında Büyük İskender tarafından şehir fethedilmiştir. Burası kaliteli seramik üretimi ile nam salmıştır.

Sagallassos Antik Kentinde Kazı Çalışmaları

Bu bölge Pisidya İmparatorluk kültürünün merkezi olduğu için gelişmiştir. Burada şehir planı oldukça ihtişamlıdır. Kent hem mimari hem de ticari açıdan gelişmiştir. Şehirde MS 590 yılında büyük deprem nedeniyle şehir hasar görmüştür. Deprem sonrası Selçuklular bölgeye hâkim olmuşlardır. Sagallassos kazıları 1990 yılından beri yapılmaktadır.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-26 02:01:29