NASA’nın Mars görevinde etkiliydi: Test ediliyor! – Teknoloji Haberleri

NASA’nın Mars görevinde etkiliydi: Test ediliyor! – Teknoloji Haberleri

Uzay halen büyük bir muamma. Bu sebeple yapılan araştırmalar, geliştirilen araçlar oldukça önemli. Uzun yıllardır önemli başarılara imza atan NASA, en son Mars görevi kapsamında Perseverance aracını Kızıl Gezegen’e göndermişti. Burada bir araştırma helikopterine de yer veren NASA, sıcak görüntüleri dünya ile paylaşıyor. 

NASA’NIN FARKLI GÖREVLERDE KULLANMAK ÜZERE GELİŞTİRDİĞİ ARAÇ TEST EDİLİYOR

Birkaç yıldır geliştirildiğine yönelik haberlerle adını duyduğumuz Orpheus adı verilen yeni su altı aracı, otonom bir navigasyon yazılım sistemine dayanıyor. 

Massachusetts’teki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü (WHOI) tarafından inşa edilen mini denizaltının ilk görevi insanlığın okyanusların en derin bölgelerinde yer alan bilgilerini geliştirmek olacak. Bu araç ‘Hadal Bölgesi’ olarak adlandırılan kısmın gizemlerini çözmek için geliştirildi.

Okyanusların en derin bölgesi olarak bilinen bölge insanlar ve pek çok canlı için oldukça tehlikeli ve ölümcül. Bu sebeple geliştirilen su altı robotu, en derindeki yaşamın kalıntılarını bilim insanlarına ulaştırmayı hedefliyor.

NASA çalışanları, deniz biyologları ve uzmanların öncülüğünde gerçekleştirilen bu görevde,  adını sıklıkla duyacağımız Tim Shank şöyle diyor:” Hadal bölgesinde muazzam miktarda organik materyal ve yüksek basınçlı ortamda hayatta kalmak için çok benzersiz adaptasyonlar geliştiren oldukça fazla sayıda biyolojik çeşitlilik olduğunu biliyoruz. Ama şimdiye kadar oraya gidecek bir aracımız yoktu.” 

Bu sebeple aslında bu araç denizdeki mikro yaşama önemli bir ışık tutacak. Araştırma ekibinde yer alan derin deniz biyoloğu Tim Shank, görevin çok önemli olduğunu ve misyonun da bu kapsamda değerli olduğunu aktarıyor.

Öte yandan dünyadaki yaşamın kalıntılarını çıkaracak bu araç Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün Enceladus’u gibi güneş sistemindeki diğer okyanus yapılarını da inceleyecek. Şu anda test aşamasında olan ancak oldukça büyük misyonları içinde barındıran bu proje hakkında ilerleyen dönemde daha farklı detaylar ortaya çıkması bekleniyor. 

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-16 19:51:10