Malatya Gezilecek Yerler Listesi… Malatya’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Malatya Gezilecek Yerler Listesi… Malatya’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Malatya’da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Arapgir
Malatya kültürünü yaşamak isteyenlerin ilk olarak uğraması gereken yerlerin başında Arapgir gelmektedir. Arapgir doğal güzelliği ve tarihi dokusu ile ön plana çıkmaktadır. Kültür bakımından oldukça zengin olan Arapgir içerisinde yemyeşil bir vadi bulunan bir ilçedir. Arapgir Malatya’nın en yoğun nüfusa sahip olduğu bir ilçedir. Dünyaca ünlü olan İpek Yolu da yine Malatya Arapgir ilçesinden geçmektedir. İlçe içerisinde tarihi taş konakları yer almaktadır.

2) Yeni Camii
Malatya’nın tarihi yapılarından bir tanesi olan Yeni Camii tarih meraklıların mutlaka gezmesi gereken yerlerindendir. Yeni Camii tamamen kesme taşlardan inşa edilmiştir. Kare planlı inşa edilmiş olan bu camii tarihte depremden dolayı hasar görmüştür. Yeni Camii daha sonra Abdülhamit tarafından tekrardan inşa ettirilmiştir. 1894 yılında tekrardan inşa edildikten sonra günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Yeni Camii yerel halk tarafından Teze Camii olarak da adlandırılmaktadır.

3) Malatya Kalesi
Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer alan Malatya kalesi tarihi yerlerden bir diğeridir. Malatya kalesi Roma İmparatorluğu döneminde inşa ettirilmiştir. Son inşası ise 565 yılında tamamlanan bu tarihi kale Anadolu’daki en eski kalelerden bir tanesidir. Evliya Çelebi’nin kitabında da yine Malatya kalesinden bahsedilmektedir. Günümüzde bu kale harabe durumundadır. Fakat yine de ziyaret edenlerin sayısı fazladır. Sağlam kalan surlarını ziyaret edenler tarihe adeta tanıklık etmektedir.

4) Orduzu Çınar Ağacı
Malatya merkeze 7 kilometre uzaklıkta bulunan bir doğal güzelliktir. Orduzu çınar ağacı tarihte Battalgazi’nin dikmiş olduğu bir ağaç olarak bilinmektedir. Orduzu çınar ağacı oldukça yaşlı bir ağaçtır. Tam 15 metre uzun gövdesi bulunan Orduzu çınar ağacı 7.20 metre boya sahiptir. Orduzu çınar ağacı tam olarak yaşı net bilinmemektedir. Orduzu çınar ağacının 8. yüzyılda dahi yaşadığı bilinmektedir. Bu tarihi çınar ağacını sizler de ziyaret edebilirsiniz.

5) Gelincik Tepesi
Gelincik tepesi Malatya’nın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Adını efsanelerden almış olan gelincik tepesi padişahın oğlu tarafından inşa ettirilmiştir. Gelincik tepesi hikayesini yerinden takip etmek ve burada eşsiz bir deneyim yaşamak için mutlaka burayı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Gelincik tepesi şehrin en ünlü tepeleri arasında yer almaktadır.

6) Turgut Özal Müzesi
Müzeleri gezmeyi sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir diğer mekan ise Turgut Özal müzesidir. Turgut Özal müzesi Türkiye’nin Cumhurbaşkanlarından olan Turgut Özal’ın anısına yaptırılmış bir müzedir. Turgut Özal aslen Malatyalı bir Cumhurbaşkanıdır. 2019 senesinde hizmete giren bu müze yoğun ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir.

7) Etnografya Müzesi
Malatya’nın Sinema Caddesi istikametinde bulunan etnografya müzesi 120 yıl önce inşa ettirilmiş bir müzedir. Hacı Sait Efendi’nin bir eseri olan bu müze 1935 yılında da iki katlı bir ev haline getirilmiştir. Toplam 3 tane odası bulunan bu müzede aynı zamanda bir tane de sergi alanı yer almaktadır. Etnografya müzesi yerli halkın en çok ilgi duyduğu yerlerden bir tanesidir.

8) Atatürk Evi
Mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden olan Atatürk evi Atatürk’ün konaklamış olduğu evlerden bir tanesidir. Atatürk evi 1981 yılında hizmete açılmış bir yerdir. İçerisinde Atatürk’ün kullanmış olduğu eşyalar da bulunan Atatürk evi 19. yüzyıla ait bir evdir. Kesme taşlar ile inşa edilen Atatürk evi içerisinde altı tane oda bulunmaktadır. Aynı zamanda bir tane de büyük salon vardır.

9) Günpınar Şelalesi
Malatya’nın güzel şelaleleri arasında yer alan Günpınar şelalesi Türkiye’nin 242. tabiat parkıdır. Malatya’da Darende ilçesinde bulunan Günpınar ilçesi ilkbahar mevsiminde sıklıkla ziyaret edilmektedir. İlçe merkezine de yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta yer alan Günpınar şelalesi yoğun bir ziyaretçi akımına uğramaktadır.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-05 02:12:01