Kütahya Gezilecek Yerler Listesi… Kütahya’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kütahya Gezilecek Yerler Listesi… Kütahya’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kütahya gezilecek yerler bakımından ülkenin en zengin kültürüne sahip olan şehirleri arasındadır. Tam anlamı ile Anadolu kültürünü yaşayan bir şehirdir. Kütahya’da birçok tarihi yapı da yer almaktadır. Burada yer alan müzeler de ziyaretçilerin giriş sağladığı ve tavsiye ettiği müzelerden oluşmaktadır.

Kütahya’da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Aizanoi Antik Kent
Kütahya’da yer alan en tarihi yerlerden birisidir belki de. Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan bu tarihi antik kent, eski çağa adeta ışık tutmaktadır. Aizanoi antik kent Roma döneminde de kullanılmış bir antik kenttir. İçerisinde Zeus tapınağı başta olmak üzere tiyatro gösterilerin sergilendiği bir alan da yer almaktadır. Toplam da bu antik kentin içerisinde 14 bin kişiye yakın bir stadyum da yer almaktadır. Aizanoi antik kentinde 100 bine yakın insanın yaşadığı bilinmektedir.

2) Domaniç Ormanı
Kütahya’nın özellikle ilkbahar aylarında ziyaret ettiğiniz bir yeridir. Yaz aylarında da sıklıkla ziyaret edilen Domaniç ormanı şehrin iklimini yansıtan bir ormandır. Domaniç ormanı çok güzel manzaraların olduğu ormanlardan bir tanesidir. Bu ormanda yeşilin hemen hemen her tonu yer almaktadır. Bundan dolayı Kütahya’ya ziyaret edenler domain ormanını da mutlaka ziyaret etmektedirler. Burada piknik yapmak ve doğa yürüyüşü yapmak da oldukça yaygındır. Domain ormanları yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Huzur verici bir ortamda bulunmak isteyenlerin tercih etmesi gereken ormanlardandır.

3) Kütahya Kalesi
Bu şehrin sembolünün merak edenleri Kütahya kalesine davet ediyoruz. Kütahya kalesi Hisar tepesinde bulunmaktadır. Tam olarak tarihte 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Bizanslılar tarafından yaptırılan bu kale Selçuklu ve Osmanlı döneminde de savaşlardan dolayı tahribata uğradığından dolayı restorasyona uğramıştır. Kütahya kalesi içerisinde toplam da 3 tane büyük bölüm yer almaktadır. Şehri bu kaleden tam olarak izlemek mümkündür. Günümüzde Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından onarılan bu kale Kütahya’nın tarihi yapıları açısından en kıymetli yapılarındandır.

4) Çinili Camii
Kütahya’da değişik mimari tarzıyla inşa edilmiş bir camidir. Şehrin en güzel camileri arasında Çinili Camii yer almaktadır. Orta Asya Türk mimarisi örneklerinden olan Çinili Camii dış cephesi mavi renge sahiptir. Çinili Camii iki kattan oluşmaktadır. Kalem süslemeleri ile süslenmiş olan bu camii seramikler ile de kaplanmıştır. Muhteşem bir el işçiliğine sahip olan Çinili Camii çini motifleri ile süslenmektedir.

5) Dönenler Mevlevihanesi
1237 yılında inşasına başlanmış olan Dönenler mevlevihanesi Anadolu Türk mimarisi örnekleri arasındadır. Mevlevi kültürünü yansıtan bu yer oldukça eskidir. Yapımı için toplam 15 yıl geçmiştir. 1243 yılında yapımı tamamlanmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dörtgen planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Dönenler Mevlevihanesi Dönenler Camii olarak da adlandırılmaktadır. Tarihte ise toplamda 2 kere restorasyona uğramıştır. Günümüzde halen daha ziyaretçi kabul etmektedir.

6) Dumlupınar Şehitliği
Kurtuluş savaşında cephelerde şehit düşen askerler için yaptırılmış bir şehitliktir. Dumlupınar şehitliği 30 ağustos gününde açılmıştır. 1922 yılında inşa ettirilmiş olan bu şehitlik Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından yaptırılmıştır. Dumlupınar şehitliği içerisinde namazgah da bulunmaktadır. Toplam da 500 kişilik bir sembol mezarlıklar bulunan Dumlupınar şehitliği mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Burayı ziyaret ettikten sonra duygulanmamak elde değildir. Çok duygusal anlar yaşayacağınız bu şehitlikte daha pek çok anıtta yer almaktadır.

7) Yoncalı Kaplıcaları
Doğal tedavi için tercih edilen ve ziyaret edilen Yoncalı Kaplıcaları termal sulardan oluşmaktadır. Kütahya merkeze 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Oksijen oranı bu bölgede oldukça fazladır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de yine bu kaplıcalardan bahsedilmektedir.

8) Çini Müzesi
Çini olarak Anadolu’da açılan ilk müzelerden olan Çini müzesi Kütahya’nın ünlü müzeleri arasındadır. Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından 1999 yılında hizmete açılan Çini müzesi şehrin en yoğun ziyaretçilerin olduğu yerlerden biridir. Kütahya’da yer alan çini kültürünü de yansıtan çini müzesi bu bölgedeki tek müzedir.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-05 02:06:49