Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi… Kuşadası’nda Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi… Kuşadası’nda Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi… Kuşadası’nda Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Güvercinada Kalesi
Kuşadası’nın körfez tarafında kalan bir kalesidir. Körfez ağız limanında yer alan Güvercinada kalesi bir adacık üzerinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde de bu ada kullanılmıştır. Osmanlı imparatorluğu döneminde Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir kaledir. Günümüze kadar gelmeyi başaran bu kale ilçenin sembolik değerleri arasında yer almaktadır. Güvercinada kalesi tarihte pek çok kez defa restorasyona uğramıştır. Kaleyi çevreleyen surlar yer almaktadır. Mora isyanları sırasında bu kale inşa edilmiştir. Güvercinada kalesi Evliya Çelebi’nin kitaplarında da geçmiştir. Bu kaleye giriş ücretsizdir.

2) Efes Antik Kent
Kuşadası’nda tam olarak bulunmasa da Kuşadası ilçesine yarım saat uzaklıkta yer almaktadır. Efes antik kenti Dünyanın yedi harikasından bir tanesi olarak biliniyor. Bundan dolayı mutlaka uğramanız gereken bir antik kenttir. Efes antik kentinin tarihi milattan önce 9000 yılına kadar uzanıyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan bu antik kent ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden bir tanesidir. Klasik Yunan dönemini anlatan bu antik kent içerisinde Artemis tapınağı da yer almaktadır. Müze kartınız var ise müze kart ile ücretsiz geçiş sağlayabilirsiniz. Eğer müze kartınız yoksa 60 lira karşılığında giriş yapabilirsiniz. Bu antik kent dini bayramlar harici her gün açıktır.

3) El Heykeli
Kuşadası’nda yer alan el heykelidir. El heykeli sembol yapılarından bir tanesidir. Barış meydanında bulunan el heykeli avuç içinde bir güvercinin uçtuğu bir heykeldir. Deniz manzarasına sahip olan ender yerlerden olan el heykeli yoğun insan trafiğine sahip bir yerdir. Burada oturarak manzarayı seyredebilir ve ailecek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. El heykeli hem gündüz hem de öğlen saatlerinde daha fazla ziyaretçi akımına uğramaktadır.

4) Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi
Kuşadası’nda ki ilk minyatür müzelerinden bir tanesidir. Aynı zamanda sadece Kuşadası’nın değil ülkemizin de ilk minyatür müzesidir. Camikebir mevkiinde yer alan bu müze ilk kez 2018 yılında açılmıştır. Dünya genelinde ki en küçük sanat eserleri bu müzede sergilenmektedir. Mikroskop ve büyüteç yardımı ile bu minik eserleri incelemek mümkündür. Ünlü heykeltraş olan Necati Korkmaz’ın da pek çok eseri bu müzede sergilenmektedir. Kuşadası’nın en kapsamlı müzelerinden bir tanesidir.

5) Sevda Tepesi
Kuşadası’nın seyir ve manzara noktalarından bir tanesidir. Kuşadası manzarasını seyredebileceğiniz en güzel yerlerdendir. Kese dağı üzerinde yer alan Sevda tepesi oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Kese dağı halk tarafından Sevda tepesi olarak bilinmektedir. Kuşadası’na gelenlerin mutlaka uğraması gereken noktalarından olan Sevda tepesi üzerinde bir tane de Atatürk heykeli yer almaktadır. Bu Atatürk heykeli ilçe merkezlerinden de görülebilmektedir. Ege denizi manzarasını seyredebileceğiniz bu Sevda tepesi temiz havaya sahip noktalardan bir tanesidir. Kuşadası’nda Hacıfeyzullah mahallesinde yer almaktadır.

6) Kadınlar Plajı
İsmi kadınlar plajı olsa da herkesin bir arada denize girebildiği plajlardan bir tanesidir. Kuşadası’na yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Güvercinada yolunu takip ederek kadınlar plajına ulaşım sağlayabilirsiniz. Kadınlar plajının sahili de oldukça temizdir. Denizi ise kumludur. Oldukça güzel bir deniz olan kadınlar plajı denizi hafta sonları oldukça yoğundur.

7) Kuştur Plajı
Kuştur mevkiinde yer alan Kutur plajı mavi bayrakları plajlardandır. Kuşadası şehir merkezine de oldukça yakındır. Kuşadası’nın en hızlı gelişen plajlarından olan kuştur plajı kumsalı oldukça temizdir. Ulaşım da hem kendi aracınız ile hem de toplu taşıma ile sağlayabilirsiniz. Kuştur plajına giriş ücretsizdir. Haftanın her günü ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuştur plajı üzerinde bir tane de işletme vardır.

 Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-05-05 02:03:41