Çinli Jidu Auto, akıllı araçlara 7,7 milyar dolar yatıracak

Çinli Jidu Auto, akıllı araçlara 7,7 milyar dolar yatıracak


Çinli elektrikli araç firmalarından Jidu Auto, önümüzdeki 5 yıl içinde yeni nesil akıllı otomobillere 7.7 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.


Elektrikli otomobillerin ilgi odağı haline geldiği son yıllarda birçok marka bu sektöre dev yatırımlar yapıyor ve rekabet iyice kızışıyor.

Çinli teknoloji şirketi Baidu ve ülkedeki otomotiv üreticilerinden Geely’nin ortak olduğu Jidu Auto, önümüzdeki 5 yıl içinde akıllı otomobillere yatırım yapacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu yatırım tutarı 7.7 milyar dolar olarak açıklandı.

İLK MODEL ROBOT OLACAK

Jidu Auto CEO’su Xia Yiping, şirketin ilk elektrikli otomobilini 3 yıl içinde yollara çıkaracağını bildirdi. Xia Yiping, ilk modelin robot görünümünde olacağını ve genç kullanıcıları hedefleyeceğini söyledi.

HER YIL BİR ARAÇ TANITACAK

Jidu, ilk modelinin ardından her yıl yeni bir elektrikli otomobilin tanıtımını yapacak. Herhangi bir satış hedefi belirlemeyen şirketin 3 bin kişiye kadar işe alım yapacağı da paylaşılan bilgiler arasında.

Jidu’nun Geely’nin elektrikli otomobil açık kaynaklarını kullanarak kendi otomobilin geliştireceği ve Geely’nin fabrikalarında otomobilini üreteceği belirtiliyor.

Jidu’nun yüzde 55’in Baidu’nun, yüzde 45’i ise Volvo’nun da sahibi olan Geely’nin elinde.
Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-04-27 09:15:58