NASA’dan tarihi adım: Testleri geçti

NASA’dan tarihi adım: Testleri geçti

 

class=”cf”>2024’te Ay’a yeniden gitmeyi planlayan NASA, Artemis Projesi kapsamında gezegenimizin uydusuna ilk kadın astronotu indirmek için

NASA, gezegenimizin tek uydusu konumunda olan Ay’a ilk kadın astronotu indirmek için önemli bir adım daha attı.

Ajans, Ay yolculuğunda kullanılacak uzay aracının roket motorunun testinden tam not alarak çıktığını duyurdu.

Testin, ABD’nin Mississippi eyaletinde bulunan Bay St Louis şehri yakınlarındaki Stennis Uzay Merkezi’nde yapıldığı ve 8 dakika 19 saniye sürdüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada “NASA’nın şimdiye kadar inşa ettiği en büyük roket unsuru olan, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin çekirdek aşaması, dört RS-25 (uzay mekiği ana motoru) motorunu 8 dakika 19 saniye boyunca ateşledi” ifadelerine yer verildi.

 

class=”cf”>

 

 

“ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI”

Açıklamada ayrıca, NASA Yöneticisi Steve Jurczyk’in “Bugünün SLS için temel aşamasının başarılı testi, NASA’nın insanları Ay yüzeyine ve ötesine geri döndürme hedefinde önemli bir dönüm noktasıdır” ifadelerine yer verildi.

İLK UÇUŞ İNSANSIZ

18.6 milyar dolara mal olan roket ilk olarak kasım ayındaki insansız görev ile fırlatılacak. Roket bu görevde Dünya’dan Ay’a bazı ekipmanları taşıyacak. Roket üç yıl sonra astronotlar ile birlikte havalanacak.

NASA, “Artemis” adlı program çerçevesinde 2024’te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

Bu görev ile tarihte ilk defa bir kadın Ay’a ayak basmış olacak. NASA astronotu Neil Armstrong 1969 yılında tarihi Apollo görevi ile Ay’a ayak basan ilk insan olmuştu.

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-03-19 11:07:00