NASA, Ay seferleri için kullanacağı roketin motor testlerini tamamladı

NASA, Ay seferleri için kullanacağı roketin motor testlerini tamamladı


ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay seferleri için kullanmayı planladığı SLS roket motorunun testini tamamladığını duyurdu.

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

Bu zorlu görevde SpaceX, Blue Origin ve Dynetics gibi uzay şirketlerinden yardım alan NASA, kendi geliştirdiği “SLS” isimli roketiyle yolculukları güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

2028’e kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

NASA’nın Space Launch System (SLS) roketi, ilk defa 2 Eylül 2020 tarihinde teste girmiş ve statik ateş testine tabi tutulan roketin, düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmişti. O teste ait videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

NASA, Ay’a gitmek için kullanacağı SLS roketini test etti – İZLE


TESTLER TAMAMLANDI

NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi program müdürü John Honeycutt, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ay seferleri için kullanılacak roket motorunun testinin ABD’nin Mississippi eyaletindeki Stennis Uzay Merkezi’nde başarılı bir şekilde tamamlandığını bildirdi.

Honeycutt, yaklaşık 8 dakika boyunca çalıştırılan SLS motorlarının yapılan testlerde istenilen performansı gösterdiğini kaydetti.

SLS roketinin, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne gönderilmesi ve daha sonra da Orion uzay aracına entegre edilmesi bekleniyor.

Eğer her şey yolunda giderse dev roket, Kasım 2021’de ilk görevine çıkacak.

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-03-19 12:26:22