Xiaomi, Türkiye’de televizyon üretmeye hazırlanıyor

Xiaomi, Türkiye’de televizyon üretmeye hazırlanıyor

Çinli elektronik şirketi Xiaomi, Türkiye’de akıllı telefonun yanısıra televizyon da üretebilir. Xiaomi Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk, bu ay içerisinde Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacaklarını, fırsatların oluşması halinde televizyonu üretimini de düşündüklerini söyledi.

Bloomberg HT’den Hande Berktan’ın sorularını yanıtlayan Xiaomi Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk “İlk başta sadece akıllı telefon üretmeye odaklanacağız. İlk aşamada giriş seviyesi ve orta seviye akıllı telefon üretimiyle başlayacağız. Öte yandan diğer ürünlerimiz üzerinde çalışıyor ve üretim konusunda fizibilite araştırması yapıyoruz. Özellikle TV üretim fırsatları üzerinde çalışıyoruz. Xiaomi televizyonlarımızı her zaman olduğu gibi adil fiyatlarla tüketicilerimizin beğenisine sunma imkânı bulabilirsek üretime başlayabiliriz.” açıklamasını yaptı.

AKILLI TELEFON ÜRETİMİ BU AY BAŞLIYOR

Yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacaklarını dile getiren Öztürk, “Salcomp ile ortak olan Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de üretime başlıyor. Avcılar’da bulunan ve yaklaşık 14 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretime başlayacak Xiaomi iki bin kişiye de istihdam sağlayacak” dedi.

2 BİN İSTİHDAM

Aktif olmayan bir fabrikayı yüzde 90 oranında yeniden inşa ederek son teknoloji üretim hatları inşa ettiklerini kaydeden Öztürk şöyle konuştu: ”Hem mavi hem de beyaz yakalı işgücü Salcomp tarafından fabrikamızda eğitilmeye başladı ve bu fabrika sadece Xiaomi markalı akıllı telefonlar üretecek. Bu yatırımla iki bin kişiye istihdam sağlayacağız. Akıllı telefonlar için bölgesel bir üretim merkezi haline gelmek için çalışıyoruz. Türkiye’deki ana odak noktamız, ülkemizin akıllı telefon üretim yolculuğunda bir ilk adım olan nitelikli bir iş gücü oluşturmak.’’

Hedeflerinin öncelikle iç pazarda talebi karşılamak olduğunu belirten İrfan Öztürk, üretimde istenilen seviyeye ulaştıktan sonra ihracat ve bölge planlarının netleşeceğini belirtti.

Bugüne kadar 24 şehirde toplam 48 Mi Store açtıklarını belirten Öztürk “Hem satış hem de müşteri memnuniyeti açısından Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası olmak istiyoruz. Bu kapsamda satış sonrası ağımızın erişilebilirliğini ve hizmet kalitesini iyileştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

VERGİLER SATIŞA DEĞİL SEGMENT DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Öztürk, akıllı telefonlar üzerinde getirilen ek vergilerin satışlara etkisine yönelik soruyu ”Vergiler, Türkiye’de satılan toplam akıllı telefon adetlerini etkilemiyor, sadece segment değişikliğine neden oluyor. Üretimimizi yerelleştirerek ürünlerimizin daha adil fiyatlarlarla sunarak daha erişilebilir olacağına inanıyoruz.’’ yanıtını verdi.

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-03-09 15:01:19