Lyrboton Kome ‘Arkeopark’ oluyor – Tatil Seyahat Haberleri

Lyrboton Kome ‘Arkeopark’ oluyor – Tatil Seyahat Haberleri

Perge Antik Kenti‘ne bağlı büyük bir zeytinyağı üretim köyü olan Lyrboton Kome, Kepez ilçesi Varsak bölgesinde bulunmasına rağmen, yüzyıllardır bilinmiyordu. Kepez Belediyesi öncülüğünde, Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde Lyrboton Kome’de yapılan bitki temizliği, arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları da geçtiğimiz yıllarda tamamlandı. Zeytinyağı işliği, Roma dönemi hamamı ve Bizans döneminden 5 kilise, sivil konutlar ile Arete Kulesi kalıntılarının bulunduğunu antik kent, Arkeopark olacak. Lyrboton Kome Arkeopark Projesi, planlama çalışması süren Kuzey Antalya Ekoturizm Rotası Projesi için de önem taşıyor.

 BAKA’YA ARKEOPARK BAŞVURUSU

 Kepez Belediyesi, ‘Lyrboton Kome Arkeopark Projesi’ için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından yürütülen 2021 Yılı Güdümlü Proje Destek Programı’na başvuru yapacak. Başvurunun yapılabilmesi için Kepez Belediye Meclisi’nden yetki talep edildi. Meclis, Mart ayı olağan toplantısında, yetki talebini oy birliğiyle kabul etti.

 Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Lyrboton Kome Antik Kenti’ndeki bitki temizliği, arkeolojik kazı ile restorasyon çalışmalarının belediyenin imkanlarıyla yapıldığının altını çizdi. Bu çalışmaların, Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde Antalya Müzesi ile Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde yapıldığını anımsatan Başkan Tütüncü, antik kentin 2018’ten itibaren ziyarete açıldığını belirtti. Tütüncü, BAKA’nın, yeni eko turizm ürünleri oluşturulması, eko turizm altyapısı ile üstyapısının iyileştirilmesi amacıyla ‘Kuzey Antalya Eko Turizm Rotası’ projesini hazırladığını aktardı.

 PROJE İKİ İLÇEYE DEĞER KATACAK

 Destinasyonu, Lyrboton Kome Antik Kenti, Ekşili Köyü, Ekşili Göleti, Kocain Mağarası ve Döşemealtı Antik Kral Yolu olarak tasarlanan projenin ana paydaşlarının Döşemealtı Belediyesi ile Kepez Belediyesi olduğunu kaydeden Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Kuzey Antalya Ekoturizm Rotası’nda turistleri ağırlamak istiyoruz. Bu proje kapsamında Lyrboton Kome’yi de Arkeopark projesi ile ihya etmeyi amaçlıyoruz. Burada 2200 yıllık zeytin şehrini anlatacak bir tanıtım merkezi yapmayı arzu ediyoruz. İki ilçenin turistik değerlerinin biraz daha bilinirliğini artıracak olması, şehre gelen turistler için bir ekolojik tur rotası alternatifi sunacak olmasından dolayı projeyi önemsiyoruz. Bu projenin, hem Döşemealtı hem de Kepez’e ilçelerine güzel bir katma değer katacağını düşünüyoruz. Bu projenin yapılmasını da büyük bir hevesle, heyecanla takip ediyoruz.”

 

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-03-09 15:22:06