Salda Gölü’ne sahip olduğumuz için memnunuz

Salda Gölü’ne sahip olduğumuz için memnunuz


ABD merkezli uzay ajansı, Mars misyonu kapsamında yürüttüğü çalışmaları, Salda Gölü’nden elde ettiği verilerle karşılaştıracak.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, NASA’nın Mars araştırmasına konu oldu.

NASA’nın Perseverance uzay aracı, Mars’ın geçmişte mikrobiyal hayat barındırıp barındırmadığını araştırmak için 18 Şubat’ta Kızıl Gezegen’deki Jezero Krateri’ne iniş yaptı.

NASA’NIN GÖZÜ SALDA’DA

Mars’ta yaşam araştırmaları sürerken, bilim insanları Jezero Krateri’ne benzeyen Salda Gölü’nden topladıkları verileri inceliyor.

NASA, Salda’daki minerallerin ve kaya yataklarının Jezero Krateri etrafındakilere çok benzediğini söylüyor.

Söz konusu gölden toplanan bilgiler, delta çevresinde biriktiği düşünülen tortularda korunan fosilleşmiş mikrobiyal yaşam izlerini bulmada bilim insanlarına yardımcı olabilir.

“SALDA GÜÇLÜ BİR ÖRNEK”

NASA’dan Thomas Zurbuchen, “Salda öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceğimiz güçlü bir örnek olarak hizmet edecek.” dedi.

Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen Salda kıyılarında, Amerikalı ve Türk gezegen bilimcilerden oluşan bir ekip, 2019 yılında araştırma yapmıştı.

Zurbuchen, “Perseverance ile bir şey bulduğumuzda benzerliklere bakmak için Salda Gölü’ne bakabiliriz.” dedi.

NASA’da görevli bilim insanı, Salda’yı işaret ederek, “O göle sahip olduğumuz için gerçekten memnunuz.” dedi.

JEZERO KRATERİ’NDE MİKROBİYAL YAŞAM ARAŞTIRMASI

Şimdiye kadar başka bir gezegene gönderilen en gelişmiş “astrobiyoloji laboratuvarı” olan Perseverance gezgininin arkasındaki ekip, Jezero Krateri’nde mikrobiyal yaşam olup olmadığını öğrenmek istiyor.

Ayrıca Salda sahilindeki çökeltiler, Jezero Krateri’nde tespit edilen ve yaşam için önemli bir bileşen olan karbondioksit ve sudan oluşan karbonat mineralleriyle karşılaştırılacak.

Mars’ın yüzeyinden elde edilecek toprak ve kaya parçalarıyla ilgili örnekler, 2031 yılında Dünya’ya getirilecek.

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-03-09 13:13:11