Kasırgaların hızının iki katından fazla arttığı ortaya çıktı

Kasırgaların hızının iki katından fazla arttığı ortaya çıktı


Bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada, kasırgaların saatteki hızının 117 kilometreye yükseldiği tespit edildi.

İngiliz bilim insanları, kasırgaların hızlarıyla ilgili araştırma yaptı.

Araştırmada, Atlas Okyanusu’nda bulunan Bermuda Adaları çevresinde, iklim değişikliğine bağlı sıcaklık artışları nedeniyle, son yıllarda kasırgaların hızında iki katından fazla artış olduğu ortaya konuldu.

KASIRGALARIN HIZINDA ARTIŞ GÖZLEMLENDİ

İngiltere’deki okyanus bilimi enstitüsü “Ulusal Oşinografi Merkezi” ve Southampton Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, iklim değişikliğine bağlı olarak son yıllardaki kasırgaların hızındaki artış gözlemlendi.

Araştırmacılar, Bermuda ve çevresinde oluşan kasırgaların saatteki hızının 1955 ile 2019 yılları arasında 56 kilometreden, 117 kilometreye çıktığını tespit etti.

DENİZ YÜZEYİ SICAKLIKLARI ARTTI

Çalışma kapsamında, Bermuda Okyanus Bilimleri Enstitüsü tarafından toplanan verilere dayanarak, son 66 yılda bölgedeki deniz yüzeyi sıcaklıklarının da 1,1 derece arttığı görüldü.

İngiliz araştırmacılar, bilim dünyasında deniz yüzeyi sıcaklığının kasırgaların oluşumuna etkisinin bilindiğini ancak bu çalışma ile yüzeye yakın deniz sıcaklığının da kasırgaların meydana gelmesinde önemli bir rol oynadığının ortaya konduğunu belirtti.

KASIRGALARIN GÜÇLENMESİNE KATKI SAĞLIYOR

Çalışmada, deniz yüzeyinde ve yüzeyin 50 metre altında kaydedilen sıcaklıkların, kasırgaların güçlenmesine katkı sağladığı vurgulandı.

Araştırma, “Environmental Research Letters” dergisinde yayınlandı.

Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-02-18 18:08:05

Yayım tarihi
Teknoloji olarak sınıflandırılmış

Bir Cevap Yazın