ABD’li hava yolu şirketi United Airlines, 200 elektrikli uçan taksi satın alacak

ABD’li hava yolu şirketi United Airlines, 200 elektrikli uçan taksi satın alacak


ABD’li hava yolu şirketi United Airlines, havalimanlarına yolcu taşımak için 200 elektrikli uçan taksi satın almayı planlıyor. Şirket, uçan taksilere kavuşmak için gerekli onayları almak zorunda.

Genellikle bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz şehirlerin üzerinde dolaşan uçan taksiler artık bir hayal değil.

Birçok şirket bu filmi gerçeğe dönüştürmek için yoğun bir çalışma yaparken ABD’li hava yolu şirketi United Airlines, uçan taksiler için ilk adımı attı.

United Airlines, havalimanlarına yolcuları ulaştırmak için 200 elektrikli uçan taksi satın almayı düşünüyor.

1 MİLYAR DOLARLIK SİPARİŞ

Bu kapsamda şirket, Kaliforniya merkezli hava taksileri üreticisi Archer’den 1 milyar dolar değerinde uçan taksi satın alacak.

Aynı zamanda şirket, ABD’li bölgesel hava yolu şirketi Mesa Airlines ile iş birliği de yapacak.

United ve Mesa Airlines yetkilileri, hava yolu endüstrisinde karbon ayak izini azaltmak amacıyla 5 yıl içinde 200 uçan taksi alma planının, otoyollarda yoğun trafiğe maruz kalan yolcuları havalimanına ulaştırmak için hazırlandığını vurguladı.

SAATTE 240 KM HIZ YAPIYOR

Satın alınacak taksiler, saatte yaklaşık 240 kilometre hızla 95 kilometre civarında mesafeye uçabiliyor ve havalimanına seyahat eden yolcular için karbondioksit emisyonlarını neredeyse yarıya indirebiliyor.

Şimdilerde iki şirket, satın alma işlemlerinin gerçekleşmesi için düzenleyici makamdan onay bekliyor.


UÇAN TAKSİLER GELECEĞİN ULAŞIM ARAÇLARI OLACAK

Günümüzde birçok şirket, dev yatırımlarla kendi uçan taksilerini hayata geçirmenin planlarını yapıyor.

Örneğin Twitter’ın kurucu ortağı Ev Williams, Tencent ve Skype’ın kurucu ortağı Niklas Zennstrom ve birkaç girişim kurumu tarafından finanse edilen Münih merkezli genç bir girişim şirketi olan Lilium, elektrikli uçan hava taksisini 2025’te kullanıma açmayı planlıyor.

Tamamen pilotsuz olarak uçabilen hava taksisi, bir helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş gerçekleştirebiliyor.

Alman şirket Lilium elektrikli uçan taksiyi test etti VİDEO

Bir başka şirket Volocity ise, siyah ve beyaz tasarımıyla dikkat çeken ve iki adet yolcu kapasitesine sahip VoloCity isimli uçan taksisini, geçtiğimiz yıllarda Helsinki Havalimanı’nda başarıyla test etmişti.

10 yıllık bir geliştirme aşamasından geçen iki koltuklu elektrikli uçak, gerekli izinleri aldığında kentsel alanlarda hava taksi hizmetleri için kullanıma sunulacak.

Elektrikli uçan taksi VoloCity test edildi VİDEO


Otonom hava taşıtları ve yolcu taşıma araçları geliştiren Çin merkezli şirket EHang ise, geliştirdiği uçan taksi hizmetini geçtiğimiz yıl Guangzhou şehrinde tanıtmıştı.

Şirketin geliştirdiği eHang 216 isimli uçan taksi, 4G ve 5G bağlantılarının yanı sıra saatte 130 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Çinli şirket EHang’ın geliştirdiği uçan taksi: eHang 216 – İZLE
Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-02-11 13:27:27

Yayım tarihi
Teknoloji olarak sınıflandırılmış

Bir Cevap Yazın