Ford, Brezilya’daki 3 tesisini kapatacak

Ford, Brezilya’daki 3 tesisini kapatacak


ABD’li otomotiv üreticisi Ford, yeniden yapılanma planları kapsamında Brezilya’daki 3 tesisini kapatacağını duyurdu.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ve elektrikli otomobillere olan ilginin here geçen gün artması, otomobil üreticilerinin de planlarını değiştirdi. Bu üreticilerden biri olan Ford, yeniden yapılanmaya gidiyor.

Şirket, yeniden yapılanma planları doğrultusunda Brezilya’daki fabrikalarının kapılarına kilit vurdu.

Ülkedeki 3 tesisinde üretimi durduran Ford’un bu kararının arkasında, Brezilya pazarının yüzde 26 daralmasının olduğu da belirtiliyor.

Verilen bilgiye göre, yapılan analizlerin Brezilya otomobil pazarının 2023’ten önce pandemi öncesi dönemi yakalayamayacağını göstermesi, Ford’un kararında etkili oldu.

“KARAR ZOR AMA GEREKLİ”

Ford CEO’su Jim Farley, kapatma kararı ile ilgili olarak, “Güney Amerika ve Brezilya’da yüz yılı aşkın süredir varlığını sürdüren bir şirket olarak, bu tür kararların çok zor olduğunu biliyoruz. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir iş modeli için zor fakat gerekli bir karar verdik.” dedi.

FORD

Öte yandan, Ford’un Brezilya’daki üretimi durdurmasının faturası ağır oldu. Yapılan açıklamaya göre, şirketin Brezilya’daki tesislerini kapatma kararı 4.1 milyar dolara mal olacak. Bu kapsamda, Ford’un kapatacağı fabrikaları için alıcı arayışına başladığı belirtiliyor.

Ford’un Brezilya’daki tesislerinde 5 bin kişi istihdam ediliyor. Firma, Brezilya’daki ilk tesisini 1920 yılında açmıştı.Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2021-01-13 08:59:05

Yayım tarihi
Otomobil olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir