Ankara Kayak Merkezine Nasıl Gidilir? 2021 Ankara Kayak Merkezi Giriş Fiyatları Ve Otel Ücretleri Ne Kadar? Ankara Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Ankara Kayak Merkezine Nasıl Gidilir? 2021 Ankara Kayak Merkezi Giriş Fiyatları Ve Otel Ücretleri Ne Kadar? Ankara Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Ankara Kayak Merkezi Nerede?

Ankara Kayak Merkezi olarak anılan Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara’ya oldukça yakın bir mesafede olup ortalama 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Elmadağ Kayak Merkezi, Elmadağ ilçesine bağlı olan Yakup Abdal köy sınırları içerisindedir. Kayak merkezine isminin veren Elmadağ’ın kuzey yamacında kış Spor aktivitelerini yapmak isteyenleri bekliyor. Elmadağ ilçesi, kayak tesisleri ve dağ evi ile kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği bir dağcılık ve kayak merkezi olarak oldukça popüler.

Ankara Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara iline yakın konumu ile Elmadağ Kayak Merkezi’ne gitmeyi planlayanlar tarafından kayak merkezine ulaşım seçenekleri merak edilmektedir. Şehir merkezinden kalkan özel araçlar ile veya üniversite araçları ile kayak merkezine kısa sürede ulaşmak mümkün. Elmadağ Kayak Merkezi’ne giden bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Özel otomobil veya kayak merkezine tur düzenleyen seyahat acentelerinin araçları ile merkeze gelebilirsiniz.

2021 Ankara Kayak Merkezi Giriş Fiyatları ve Otel Ücretleri Ne Kadar?

Elmadağ Kayak Merkezi’ne gelmeyi düşünenler başta skipass ücretleri olmak üzere fiyatlandırma aralıkları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Buna göre;

Elmadağ Güncel Skipass Ücretleri:

Teleski kullanım ücretleri:

– 5 biniş ücreti: 7,50-TL
– 10 biniş ücreti: 15-TL
– 15 biniş ücreti: 20-TL
– 20 biniş ücreti: 25-TL
– 5 kullanım skipass ücreti: 10-TL
– 15 kullanım skipass ücreti: 30-TL
– 40 kullanım skipass ücreti: 50-TL

Elmadağ Kayak Merkezi ekipman kiralama fiyatları:

– Kayak takımı: 20-50-TL
– Snowboard: 30-60-TL

Elmadağ Kayak Merkezi’ne gidenlerin konaklama ihtiyaçları Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait olan kayak evinde karşılanmaktadır. Bununla birlikte Turizm Bakanlığı’na ait olan Turban otel ve özel şahıslara ait 2 restoran bölgede mevcuttur. Bölgenin yaklaşık olarak 10-20 kilometre yakınındaki Hotel Samm, Koza Suite gibi otellerde gecelik uygun konaklama ücretleri ile tercih edilmektedir. 250-TL’den başlayan fiyatlarla lüks bir konaklama ve tatil keyfi sunmaktadırlar.

Profesyonel Kayak Eğitimi İmkanı

Kayak öğrenmek ya da kayak eğitimini ilerletmek isteyenler için ise profesyonel kayak hocaları tarafından verilen kayak derslerine katılma imkanı bulunuyor. Ücretler oldukça ekonomik olup saat başına ve eğitim verilen kişi sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bir saat bir kişilik eğitim ücreti 100-TL iken 1 saat iki kişilik eğitim ücreti ise 150-TL’dir. Kişi sayısı arttıkça alınan eğitimin saatlik ücretinde indirim olmaktadır.

Ankara Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Elmadağ Kayak Merkezi’nde kış aylarında kar kar kalınlığı 30-40 santimetreyi buluyor. Karın yerde kalış süresi ortalama olarak 105 gün. Aralık ayı sonlarında nisan ayı başlarına kadar kayak sezonu havanın kar yağış durumunu da bağlı olarak açık. Bununla birlikte bahar ve yaz aylarında da bölge ıssız değil çünkü bahar ve yaz aylarında bölge doğa yürüyüşleri için bir hayli elverişli. Elmadağ Kayak Merkezi’ndeki tesisler, yıl boyu ziyaretçilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Ankara Kayak Merkezi Tesis Bilgileri

Ankara Kayak Merkezi’nde 650 metrelik bir kayak parkuru, 300 ve 650 metrelik iki adet teleski vardır. Kayak merkezinde lokanta ve kafeteryası olan turistik bir tesis olan Elmadağ evi, konuklarını en güzel şekilde misafir ederken bazı kurum ve kuruluşların kendi çalışanları için yaptırdıkları tesislerde bölgede bulunmaktadır. Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait kayak evi sporcuların kullanımına açıktır. Dört yıldızlı bir özel otel ve bölgeye yakın konumdaki oteller bölgenin kış turizmine büyük bir hareket katmakta, tatilcileri bölgeye çekmektedir.

Kayak merkezinin denizden yüksekliği 1.500- 1850 metre arasındadır. Toplam pist uzunluğu ise 700 metre olup pistler de ağaç mevcut değildir. 548 metre uzunluğuna haiz teleskinin taşıma kapasitesi ise saatte 720 kişidir. Hava kuvvetlerine ait teleski tesisi, kar üstü aracı ve kafeterya da bölgede bulunmaktadır. İki yapay kar makinası da vardır.  Haberi kaynağından okumak için tıklayın.

2020-12-08 14:39:00

Yayım tarihi
Seyahat olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir